Równość płci weszła w fazę cyrkową

U nas dopiero wchodzi w fazę cyrkową, jednak np. w Szwecji można zaobserwować groteskę pełną gębą. Pod określeniem równość płci, mam na myśli domaganie się przez feministki równości i piętnowanie szeroko (a z drugiej strony niesamowicie wąsko) rozumianego seksizmu.

następczyni tronu państwa, które przez wielu uważane jest za wzorzec w kwestii egzekwowania zasad równości kobiet i mężczyzn, zapowiedziała kilka dni temu, iż chciałaby, żeby król Karol Gustaw XVI poprowadził ją do ołtarza. Decyzja ta wywołała w Szwecji, w której większość mieszkańców uważa ten zwyczaj za seksistowski, sporo kontrowersji. Swoje niezadowolenie z planów księżniczki wyraził nawet zwierzchnik szwedzkiego kościoła, arcybiskup Anders Wejryd.

Zdaniem szwedzkiej duchownej i teolog Anniki Borg, młode kobiety, które decydują się na bycie odprowadzonymi do ołtarza, inspirują się bajkowymi filmami z Hollywood.
– To niedobrze, że przyszła głowa naszego państwa zdecydowała się na przyjęcie zwyczaju, który nie przynależy do szwedzkiej tradycji (…) W przyszłości może nam być trudno odmówić tym pannom młodym, które zechcą zostać odprowadzone do ołtarza – dodała Borg.

Powyższy fragment zupełnie poważnego newsa z twojaeuropa.pl przekracza wszelkie dostępne mi granice absurdu. W głowie mi się nie mieści by z prozaicznej decyzji księżnej robić ogólnoszwedzką dyskusję i wielki skandal. Być może niektórzy, podobnie jak ja nie mogą dociec co jest złego w decyzji ks. Wiktorii. Wyjaśniam. Nie wolno (no wręcz nie wolno!) być odprowadzaną do ślubu przez ojca ponieważ symbolizuje to oddawanie córki mężowi przez ojca. Małżonkowie muszą iść razem, jako że sami zadecydowali o wzięciu ślubu.

Jest to coś niesamowitego. A już zwłaszcza ta wypowiedź.

W przyszłości może nam być trudno odmówić tym pannom młodym, które zechcą zostać odprowadzone do ołtarza – dodała Borg.

Oczywiście wiadomo powszechnie, że Szwecja jest krajem socjalistycznym i odmawia się wiele podstawowych wolności człowieczych jednak czegoś takiego niespodziewałabym się nawet w czeskiej komedii. Wydawało mi się, że każdy człowiek ma prawo decydować o sobie i o szczegółach swojego ślubu i życia.

Jeszcze krótki komentarz dlaczego napisałam, że seksizm jest rozumiany szeroko, a zarazem wąsko. Szeroko skoro nawet takie drobiazgi są pojmowane jako przejawy seksizmu. Wąsko, ponieważ szalejące postulaty równouprawnienia godzą niejednokrotnie (w tym przypadku akurat nie) w mężczyzn i stawiają ich jako gorszych.

To nie jest żadna równość płci, która jest zresztą niemożliwa, tylko wywyższanie w chory sposób kobiet na piedestał. Kobiet nie trzeba nigdzie wywyższać. Cieszymy się póki co licznymi przywilejami, sufrażystki wywalczyły dla nas równy dostęp do edukacji, prawa wyborcze i prawo do pracy. O co jeszcze u nas walczyć?

Dlatego wszelkie ruchy feministyczne w dzisiejszych czasach, w naszym okręgu cywilizacji zachodniej są cyrkowe i wynikają z nich takie właśnie absurdy. Równości płci nigdy nie będzie i gdyby to nastąpiło powiedziałabym, że nastąpił koniec świata. Kobieta i mężczyzna są różni i wzajemnie się dopełniają i o to chodzi w świecie. A nie o to by wszyscy byli jednakowymi klonami.

A jak się nie podoba, to zapraszam walczące feministki w 50% na traktory, do kopalni, do wojska, na stolaża, na metalurga i na wszelkie inne męskie zawody. A do opieki nad własnymi dziecmi zatrudniamy w 50% mężczyzn i w 50% kobiety, pielęgniarki 50%, pielęgniarze drugie pół, przedszkolanki połowa, przedszkolanie druga połowa. No co, jak równouprawnienie, to równouprawnienie, prawda? Mam nadzieję, że nikt nie chce żyć w takim świecie absurdu.

Reklamy

One Response to Równość płci weszła w fazę cyrkową

  1. DreamWeaver says:

    Trudno moim zdaniem nazywać seksistowskimi utrwalone historycznie zwyczaje. Określenie takie powinno przysługiwać tylko takim zachowaniom, które są wymyślane i tworzone obecnie, pomimo iż żyjemy w oświeconym, równouprawnionym (no przynajmniej z grubsza) społeczeństwie.

    Dziwi mnie jedno – jeśli ktoś już miał się przyczepić do tej tradycji, to czemu nie przyznał otwarcie, że jest po prostu głupia?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: