Mentalność socjalistyczna w kapitaliźmie

Im dłużej zastanawiam się nad rzeczywistością w jakiej żyjemy tym bardziej widzę, że największym problemem u nas nie jest klasa rządząca, nie są socjalistyczne pomysły Jarosława Kaczyńskiego ani pseudoliberalne aka totalitarne pomysły Bronisława Komorowskiego. Problemem jest mentalność ludzka, która nie wyrosła jeszcze z socjalizmu.

I tym sposobem gdy człowiek słyszy ‚prywatyzacja szpitali’ jest wściekły, że będzie musiał płacić za leczenie, za które teraz również płaci – nawet jeśli nie choruje, bo ubezpieczenie zdrowotne i podatki są obowiązkowe. Co więcej, płaci więcej niż prywatnie bo musi utrzymać stado urzędników, budynki administracyjne, etc.

Gdy człowiek słyszy, hasło „darmowy i powszechny internet” cieszy twarz i nie pomysli, że będzie i tak za niego płącił w podatkach i to prawdopodobnie wysoko powyżej ceny rynkowej, ponieważ gdy coś jest państwowe jest pozbawione konkurencji która obniża ceny do optymalnego poziomu. Ludzie naprawdę wierzą, że państwo da im coś za darmo, że państwo chce się opiekować obywatelami.

Tym sposobem radośnie tłumy pobiegły głosować na Komorowskiego i Kaczyńskiego (+ oczywiście ogromna ilość osób, które nawet nie znają programu tych panów, wystarczy im, że maja telewizory zaimplantowane w mózgosczaszce). Nie będę tego komentować, ale jak mi jakiś wyborca Komorowskiego albo Kaczyńskiego zacznie narzekać na podatki, na ZUSy srusy to po prostu odstrzele sobie głowę.

Mentalność socjalistyczna rzutuje jeszcze w inny sposób dzisiaj na wolny rynek i jakość oferowanych nam usług i produktów. Ludzie nie myślą samodzielnie i święcie wierzą w upadły mit w państwie opiekuńczym, że „gdyby coś było szkodliwe, byłoby zakazane”. Mamusia nie pozwoli nas truć. Akurat w tej dziedzinie mamy kapitalizm i jedyna zasada jaka tu rządzi to pieniądz, czyli mówiąc dokładniej „jeśli coś nie będzie opłacalne wyjdzie z rynku” i „jeśli ludzie za coś chcą płacić, będziemy im to oferować”. Nawet jeśli ten produkt powoduje wszystkie możliwe choroby, jeśli ktoś to kupuje kto inny będzie to produkować. Każdy ma prawo robić ze sobą co chce!

Zatem nie jest winą kapitalizmu samego w sobie, to że sprzedawane nam sa i reklamowane jako super zdrowe masła roślinne, które przez zawartość tłuszczów trans nie są wcale zdrowe. Oczywiście, mają kwasy omega-3 i omega-6, tyle że te kwasy nie maja szans wejść w błony komórkowe. Czemu? Bo zatykają te błony tłuszcze trans i komórka jest sparaliżowana. Nikt nie będzie tego zakazywał, ponieważ zyski są przednie (wyrób masła roślinnego jest 6x tańszy, a cena tylko 2-3x niższa).

Z tego samego powodu sprzedaje się produkty z dodatkiem aspartamu (ogromnie dochodowy słodzik, gdyby go zakazano firmy straciłyby setki miliardów złoty). I oczywiste jest, że takie firmy będą lobbować na rządy by nie wprowadzały zakazu. Niech sobie lobbują, jak nie chcemy się truć aspartamem wystarczy nie kupować produktów z jego zawartością. Wtedy aspartam naturalnie wycofa się z rynku, bo nie będzie zbytu.

Można by wyliczać setki takich przykładów, np. mięso w którym jest 12% mięsa. Nikt nie każe tego jeść. Tutaj ma wpływ jeszcze fakt, że gdyby państwo nie zabierało ponad połowy przychodów w podatkach, to ludzi byłoby stać na zdrowsze jedzenie i rynek regulowałby się w pełniejszy sposób, jednak zazwyczaj to są różnice kilkudziesięciu groszy do paru złoty. Wystarczy chcieć nie być trutym, wystarczy chcieć myśleć.

Naprawdę nie rozumiem, czemu tak trudno jest nam zrozumieć, że władza i wolnosć w tych dziedzinachsą tutaj, na dole, w rękach każdego zwykłego człowieka*. W żadnym wypadku nie w sejmowych głowach. I powinno być jej jeszcze mniej w sejmowych głowach. Władza nad wyborami życia codziennego i spraw w skali mikro w ręku jednostki, a władza nad sprawami państwa, skalą makro w rękach króla/prezydenta. Tak byłoby najzdrowiej, czyż nie?

* popełniłam nieuwagę. Nie jest w rękach każdego człowieka. Co najwyżej w jednej ręce, bo drugą rękę trzyma europejski urzędnik, który wie lepiej jaki kształt mają mieć ogórki, jakie mają być oscypki etc.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: